Wszystko o przesyłkach paletowych

Wszystko o przesyłkach paletowych

Prasówki

Przesyłki kurierskie to praktyczne i niezmiernie wygodne rozwiązanie, które sprawdza się w różnych okolicznościach. Szeroki wybór usług pozwala dopasować transport do indywidualnych potrzeb. Sporą popularnością cieszą się choćby przesyłki paletowe. Co je wyróżnia i dlaczego tak wiele osób decyduje się na zamawianie transportu paletowego w kraju i poza jego granicami? Nieco więcej na ten temat napiszemy poniżej.

Czym są palety kurierskie?

Palety kurierskie, które nazywa się także transportowymi, to specjalne konstrukcje w formie większych lub mniejszych platform. Wykorzystuje się je powszechnie do przewozu i magazynowania rozmaitych towarów.

Palety wykonuje się z różnych materiałów o wysokiej trwałości. Najczęściej używa się litego drewna lub wytrzymałych tworzyw sztucznych. Zastosowanie konkretnego materiału wiąże się oczywiście z masą i typem ładunku.

Czym są europalety?

W Unii Europejskiej najczęściej spotyka się jeden typ palet, nazywany powszechnie europaletami. Posiadają one oznaczenie „EUR” lub „EPAL” na bocznej ścianie platformy. Europalety mają znormalizowaną konstrukcję i spełniają szereg restrykcyjnych norm. Taki produkt bez trudu można przenosić i składować przy pomocy wózków widłowych różnego typu na całym świecie.

Palety euro produkuje się z litego drewna. Ważą 25 kilogramów. Umożliwiają natomiast transport towarów ważących od 1 do 1,5 tony. Standardowa europaleta ma wymiary 80 x 120 x 14,4 centymetra.

Do innych popularnych typów palet zaliczają się:

  • palety przemysłowe (120 x 100 cm),

  • półpalety (80 x 60 cm).

Wykorzystywanie standardowych rozwiązań pozwala na optymalizację procesów transportowych oraz magazynowania, a przez to także skrócenie czasu potrzebnego do przewożenia towarów i obniżenie kosztów dostaw.

zobacz transport morski

Co można przewozić na paletach?

W transporcie paletowym można przewozić rozmaite przedmioty. Najczęściej umieszcza się na nich większe produkty, w tym na przykład elektronikę (RTV lub AGD). Na palety trafiają również meble lub części samochodowe.

Wiele firm decyduje się na zamówienie palet kurierskich do przewożenia większych ilości małych opakowań, które łatwo można umieścić na jednej wygodnej palecie.

Taki typ transportu to także idealne rozwiązanie dla materiałów sypkich. Wsypuje się je do worków i układa na paletach albo wykorzystuje praktyczne skrzyniopalety.

Dlaczego warto stosować transport paletowy?

Wykorzystanie standardowych palet do transportu produktów to większa wygoda, znaczące obniżenie kosztów oraz usprawnienie procesu przesyłki rozmaitych towarów. Paleta to solidna konstrukcja, która chroni zawartość podczas całego transportu, minimalizując ryzyko uszkodzenia towarów.

Europalety idealnie mieszczą się w przestrzeniach ładunkowych pojazdów, mogą być łatwo przenoszone z miejsca na miejsce przy pomocy wózków widłowych lub paletowych. Bez trudu mieszczą się także w magazynach różnego typu.

Jak pakować palety?

Aby przesyłki były zawsze bezpieczne, trzeba zadbać o odpowiednie zapakowanie palety. Każda platforma musi być oczywiście wykonana z wysokiej jakości materiału, bez uszkodzeń, zwłaszcza gdy chce się przewozić towary dużych gabarytów lub sporej masy.

Równie ważne jest prawidłowe ułożenie towarów na palecie. Nie mogą one wystawać poza granice drewnianej konstrukcji. Na spodzie układa się produkty najcięższe, aby zapewnić stabilność całej przesyłki i ograniczyć ryzyko przechylenia palety. Przy wstawianiu większej ilości paczek na paletę, należy pamiętać o tym, by ułożyć je prostopadle do siebie, w równych rzędach.

Samo ułożenie przesyłek na palecie nie wystarcza jednak do optymalnego zabezpieczenia zawartości. Trzeba również zastosować folię stretch, najczęściej tę produkowaną metodą wylewu maszynowego typu „cast”. Do rozwijania jej można używać specjalnych dyspenserów, co znacznie skraca czas foliowania palety przy zmniejszeniu zużycia materiału. Dokładne owinięcie palety folią stabilizuje całą konstrukcję oraz sprawia, że wszystkie przedmioty, ułożone na niej, są w pełni bezpieczne.

Przesyłki paletowe – niskie koszty, wysoka jakość usługi i wygoda

Przesyłki paletowe cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli firm. Pozwalają bowiem na obniżenie kosztów transportu, usprawnienie procesu oraz zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich przewożonych przedmiotów.

Odpowiednie zabezpieczenie palety, na przykład przy pomocy folii stretch, sprawia, że wszystkie towary trafiają w optymalnej kondycji do odbiorców – szybko, sprawnie i skutecznie.

***

Szukasz więcej informacji na temat praktycznych materiałów pakowych? Na stronie e-Hurtownia-Opakowan.pl znajdziesz szereg porad od doświadczonych ekspertów oraz sporo ciekawostek z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *