Pompa hydrauliczna to jeden z kluczowych elementów każdej maszyny budowlanej, drogowe, górniczej czy kolejowej, w której występuje układ hydrauliczny. Różne pompy odpowiedzialne są za różne funkcje, np. za ruchy ramieniem koparki czy układ jezdny, ale żadna maszyna bez pompy hydraulicznej nie jest w stanie funkcjonować sprawnie. Warto zaznaczyć, że często jedna maszyna ma w sobie kilka pomp, a im jest większa, tym więcej ich w niej znajdziemy. Istnieją nawet podwójne pompy hydrauliczne, a wszystko dlatego, że pompa jest sercem maszyny. Jej zadaniem jest wtłoczenie cieczy hydraulicznej, pod postacią oleju lub płynu hydraulicznego, do układu hydraulicznego. Energia hydrauliczna zgromadzona w cieczy jest przekazywana pod ciśnieniem do urządzenia, np. do siłownika hydraulicznego, który odpowiada za ruch ramieniem koparki, które zamienia ją na energię mechaniczną.
Trzeba zaznaczyć, że pompa hydrauliczna działa stale od momentu uruchomienia maszyny do chwili jej wyłączenia, co powoduje szybką eksploatację podzespołu oraz pojawianie się usterek. Gdy pompa hydrauliczna zostanie uszkodzona mamy do wyboru trzy możliwości. Pierwszą jest wymienienie pompy na nowy element. Rozwiązanie to ma swój plus, którym jest długa żywotność pompy hydraulicznej, ale ma również znaczący minus, którym jest duży koszt inwestycji. Drugą opcją jest wymienienie zepsutej pompy na używaną zregenerowaną pompę hydrauliczną. Daje nam to tańszy zamiennik, który najczęściej jest objęty przez serwis sześciomiesięczną gwarancją. Trzecim i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wezwanie serwisu, który wykona demontaż pompy, zregeneruje ją, wykona kalibrację, a następnie zamontuje sprawny podzespół do maszyny. Ta opcja niesie za sobą dwie korzyści. Pierwszą jest to, że najczęściej bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu nie jesteśmy w stanie ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że awarii uległa właśnie pompa hydrauliczna. Drugą z kolei jest fakt, że niczym nie musimy się martwić, bo całą pracę wykona za nas serwis maszyn budowlanych.
Istnieje jeszcze czwarta opcja, która niestety nie jest zbyt popularna, ponieważ niewiele serwisów ma ją w swojej ofercie. Jednak są takie hydroserwisy, a za przykład może posłużyć tu serwis hydrauliczny Banat, w których możemy znaleźć silniki i pompy hydrauliczne na wymianę. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest to, że zasadniczo trudno dostać nową pompę, bo same serwisy czekają na dostawę zagraniczną nawet kilka tygodni. W tym przypadku jednak maszyna może zostać naprawiona nawet w jeden dzień, a nowa pompa hydrauliczna będzie kosztowała klienta mniej więcej tyle samo, ile kosztowałaby regeneracja starej pompy.
Najczęstszymi podzespołami na wymianę są jednostki takich marek jak Bosch Rexroth, Danfoss Sauer czy Linde, zaś najpopularniejszymi pompami i silnikami marki Bosch Rexroth są:
- pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R–NTC02F025,
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R–VPA12N00,
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R–VPA12N00,
- silnik Bosch Rexroth A6VM107HA1R1/63W–VAB017H.
Ile kosztuje nowa pompa hydrauliczna?
Koszt nowej pompy hydraulicznej jest różny, ponieważ wszystko zależy od tego, gdzie ją kupujemy. Typowa nowa pompa hydrauliczna A10 od producenta może kosztować w granicach 20–22 tysięcy złotych netto, a warto zaznaczyć, że producenci niechętnie udzielają rabatów i zniżek. Ten sam produkt firma Banat oferuje nam za jedyne 14 tysięcy złotych netto. Takiej okazji nie warto przegapić, bo nowa pompa hydrauliczna, w której nie znajdziemy żadnych zamienników, to gwarancja długiej żywotności podzespołu. W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie znaleźć nowej pompy pozostają nam używane pompy hydrauliczne lub zregenerowane pompy hydrauliczne z gwarancją, które są zdecydowanie lepszym wyborem.
Nowa pompa hydrauliczna czy zregenerowana pompa hydrauliczna – co wybrać?
Odpowiedzią jest oczywiście nowa pompa hydrauliczna. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie jej kupić, pozostają nam pompy używane. W tym przypadku należy dokładnie zapoznać się z podzespołem, który kupujemy, ponieważ w przypadku pomp hydraulicznych nawet mikrony zużycia mają znaczenie. Bardzo ważne są też uszczelniacze – nieszczelna pompa traci ciśnienie, w efekcie czego maszyna traci moc.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/