Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Recz zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, jak po sznurku trafiają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest faktem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Oczywiście moglibyśmy obejść się bez kawy. Ale… po co?

Palarnia Kawy Barwice

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Własnych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie wkroczyła „na salony”, bo podejmowała się nią tylko bogata elita kraju. Równocześnie ilość osób znajdowała ją za bardzo szkodliwą. Z okresem jednak kawa zatrzymywała się jaśniejsza i traciła swój elitarny charakter, na co z pewnością miały wpływ powstające z XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy rozwijały się prostym do przewidzenia torem – wstęp do niej był jeszcze lepszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez ostatnie spożycie kawy jeszcze popularniejsze. Zmiany z naturalnych powodów zaszły w stopniu I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, żeby w etapie drugiego światowego konfliktu stawać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back nastąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe zdobyło w styl niemal każdym Polakom. Bez niej nie mogły działać biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najsilniejsze firmy były szmuglowane i dostarczane spod lady lub brane w Pewexie, istniały i samą z najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we współczesnej Polsce

W sezonach tych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej lub bardziej cenione, a prawdziwi kawosze zajmują nie tylko nasze drogie marki, ale także techniki parzenia. Ekspertami w współczesnej sferze są oczywiście bariści, dla których wykonywanie kawy to nie tylko zawód, a często również sztuka jedyna w sobie. Jednak we naturalnej kuchni musimy radzić sobie sami, i każdy z nas wygląda to nieco inaczej.

Palarnia Kawy Barwice

Jak parzą kawę Polacy?

W najzwyklejszym wydaniu parzenie kawy w własnej kuchni liczy na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni stosują na produkty najlepsze do zrobienia – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana bądź i rozpuszczalna jest miana tak toż, a potem wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w skóry cukru i mleka. Co daleko wyrafinowane osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, chociaż nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dołączeniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Barwice

Znaczniejszy poziom wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – będące do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce przygotowuje się na swobodnej kuchence, nie jest więc narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój dokonany w kawiarce jest absolutnie pierwszy w stylu.

Palarnia Kawy Barwice

Jednak wybór najłatwiejszym sposobem parzenia kawy, na który jeszcze częściej kwalifikują się Polacy, jest skorzystanie ekspresu. Ekspresy do kawy były już zresztą tanie dodatkowo w sezonach PRL-u ale trzeba przyznać, że z pozostałej pory dobrze się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Barwice

Kawa z ekspresu, niezależnie z jego charakteru, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na żywo wrzątkiem z czajnika. Z kolejek w niezgody z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a także zdecydowanie ogromniejszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie sprowadzają się one wyłącznie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W grę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na jakie warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie stanowi te sporego koszcie dla przeciętnego Polaka, natomiast inwestycja w piękny ekspres do kawy zda się w postaci codziennej radości z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Barwice

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *