Jak wysłać dokumenty za granicę?

Jak wysłać dokumenty za granicę?

artykuły Promocja i Reklama Warto przeczytać

Ludzie podróżują, przekraczają granicę zarówno osobiste, jak i te geograficzne i w rezultacie znajdują inne miejsce na ziemi dla siebie. Dlatego usługi kurierskie są obecnie tak popularne. Rynek się rozwija i wciąż powstają podmioty, które specjalizują się w dostarczaniu paczek. Ludzie wysyłają różne rzeczy: ubrania, prezenty, kosmetyki, a także dokumenty. W tym artykule skupimy się dłużej na ostatniej kwestii. Dowiedz się zatem, jak wysłać dokumenty za granicę.

Zamów kuriera, czyli jakie są sposoby na wysłanie dokumentów za granicę?

Firmy kurierskie dają możliwość wyboru jednego z dwóch sposobów na wysłanie dokumentów za granicę. Na przykład w przypadku firmy DHL, DPD, GLS czy Fedex możesz udać się do najbliższego punktu i wysłać dokumenty lub zamówić kuriera do domu. Oczywiście drugie rozwiązanie jest dużo wygodniejsze, ale wszystko zależy od potrzeb nadawcy. W tym celu wystarczy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie internetowej wybranej firmy przewozowej. Podajesz tam najważniejsze informacje, drukujesz etykietę i czekasz na przybycie przedstawiciela firmy kurierskiej. Większość podmiotów oferuje także opcję, jaką jest śledzenie paczek. Dzięki temu zarówno Ty, jak i osoba, do której wysyłasz dokumenty będziecie zdawać sobie sprawę z tego, gdzie dokładnie się one znajdują oraz kiedy nastąpi próba ich dostarczenia.

Zamów kuriera, czyli jakie dokumenty można przesłać kurierem?

Każda z firm, która działa na rynku ma swój własny regulamin, dlatego warto zapoznać się z jego zapisami. Z usług tych przedsiębiorstw możesz skorzystać, gdy chcesz przesłać umowę, porozumienie, list motywacyjny, CV i wiele innych. Co więcej, organizacje te pozwalają też na przesłanie dowodów osobistego lub paszportu pod warunkiem, że nadawca spełni określone wymogi. Na przykład firma DHL poza listem przewozowym i oświadczeniami HV i ECX (druk do pobrania na stronie internetowej przewoźnika) wymaga również wypełnienia oraz dostarczenia kurierowi dodatkowego dokumentu. Jest nim oświadczenie o paszportach. Gdy nie będzie tego dokumentu, niestety kurier nie odbierze przesyłki.

Jakich dokumentów nie można nadawać przesyłką kurierską?

Niestety nie wszystkie dokumenty można wysyłać przesyłką kurierską. Poczta Polska, DPD Polska i UPS wykluczają z tego grona dokumenty przetargowe, oferty handlowe, wypowiedzenia, dowody tożsamości, papiery wartościowe, a więc bony skarbowe, weksle, obligacje i wiele, wiele więcej. Z kolei Fedex Polska nie przyjmuje certyfikatów i zbywalnych papierów wartościowych. Kolejnym przykładem jest GLS Poland, który nie zabiera od swoich klientów dokumentów płatniczych, kart kredytowych lub płatniczych, dokumentów przetargowych, księgowych, druków akcyzy czy też ofert handlowych. Firma Inpost zarówno przy wysyłce standardowej, jak i z udziałem rozwiązania, jakim jest paczkomat nie przyjmuje do wysyłki papierów wartościowych i innych dokumentów, które mają charakter płatniczy.

Jak odpowiednio zabezpieczyć dokumenty przed wysłaniem ich kurierem?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z usług takich firm jak Poczta Polska, DHL, DPD, GLS, Fedex, Paczkomat czy standardowy Inpost dokumenty muszą być odpowiednio zabezpieczone. Dobrym rozwiązaniem będzie folia bąbelkowa lub teczka. Następnie tak zapakowane dokumenty należy umieścić w kopercie najlepiej również bąbelkowej. Gdy dokumenty są bardzo ważne wykup także ubezpieczenie. W dalszych krokach zamów kuriera lub udaj się do punktu w celu nadania przesyłki. Śledzenie paczek pozwoli Ci być na bieżąco i kontrolować drogę przewozu dokumentów.

Wysyłanie dokumentów za granicę przy pomocy firmy kurierskiej to doskonały sposób na szybkie i sprawne dostarczenie przesyłki do odbiorcy. Najpopularniejsze firmy specjalizujące się w takiej usłudze to Poczta Polska, DPD Polska, DHL, GLS, Fedex, Paczkomat czy tradycyjny Inpost. Niezależnie od tego, którą organizację wybierzesz, musisz zapoznać się z regulaminem, ponieważ nie wszystkie dokumenty są przyjmowane przez te firmy. Bardzo często są to papiery wartościowe, dokumenty przetargowe, oferty handlowe i wiele, wiele więcej. Warto dowiedzieć się co podlega wysyłce, aby nie było żadnych nieprzyjemności. Przewoźnicy oferują również śledzenie paczek, dzięki temu można kontrolować to, na jakim etapie znajduje się przesyłka!

zobacz W co zapakować paczkę do paczkomatu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *