Jak wykorzystać drona na wakacjach?

Jak wykorzystać drona na wakacjach?

Artykuł miesiąca

Jeszcze do niedawna, aby wykonać zapierające dech zdjęcia z powietrza, trzeba było posiadać niemały budżet i mieć dostęp do helikoptera – nie ma się co oszukiwać, mogli sobie na to pozwolić jedynie najbogatsi.

Błyskawiczny rozwój technologiczny sprawił, iż obecnie niemal każdy pasjonat fotografii może pokusić się o robienie wyjątkowych ujęć z ptasiej perspektywy. Wystarczy zaopatrzyć się w drona, czyli niewielki bezzałogowy samolocik sterowany z ziemi przy pomocy specjalnej konsolki.

Zdjęcia wykonywane z drona są niesamowite, dlatego wiele osób decyduje się na to, aby drony zabierać ze sobą w wakacyjną podróż. Warto się do tego przygotować, aby nie zniszczyć drogiego sprzętu oraz nie narazić się lokalnym władzom.

Jak przygotować sprzęt do podróży?

Dron w podróży to nie lada wyzwanie. Urządzenia, które często kosztuje kilka tysięcy złotych nie da się ot tak, po prostu wrzucić luzem do torby z ubraniami. Przed podróżą należy w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzić stan techniczny drona, zwłaszcza jeżeli podróżuje się w miejsce egzotyczne, gdzie może być ograniczony dostęp do części zamiennych.

Warto mieć ze sobą elementy zapasowe, które można samemu wymienić. Wszak stare polskie przysłowie mówi – przezorny zawsze ubezpieczony. Przed zapakowaniem sprzętu dobrze jest także go dokładnie wyczyścić – nawet drobne pyłki kurzu mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla tego zaawansowanego urządzenia. Jeżeli dron jest już dokładnie wyczyszczony oraz sprawdzony został jego stan techniczny, to nie pozostaje nic innego, jak jego bezpieczne spakowanie.

No właśnie, co w tym przypadku oznacza bezpieczne? Przede wszystkim, chodzi o to, aby podczas podróży dron nie uległ uszkodzeniu, musi więc zostać odpowiednio zabezpieczony. Na rynku w ostatnim czasie pojawiło się całkiem sporo akcesoriów. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład usztywniany plecak posiadający specjalne przegródki do przewożenia drona oraz akcesoriów fotograficznych.

Dron w podróży – co można filmować?

Jeszcze przed rozpoczęciem wyjazdu wakacyjnego, warto zapoznać się z miejscowymi przepisami dotyczącymi używania sprzętu latającego. W każdym kraju są one inne. Trzeba bardzo uważać, ponieważ zupełnie nieświadomie można w skrajnych przypadkach zostać oskarżonym nawet o szpiegostwo.

Co do zasady, to używanie dronów zabronione jest zwłaszcza w okolicach lotnisk (mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla samolotów pasażerskich) a także w okolicach obiektów wojskowych. Warto pamiętać także o tym, że według przepisów prawa polskiego, dronem można latać rekreacyjnie jedynie w zasięgu wzroku i to wyłącznie poza terenem zabudowanym. Jeżeli takie loty mają wykraczać poza sferę hobbystyczną, wówczas niezbędne staje się zdobycie stosownego zezwolenia na odbycie loty i wyznaczenie strefy powietrznej.

Latanie dronem to niesamowita przygoda, jednak wymaga ona także sporej dawki odpowiedzialności, w przeciwnym razie można narazić się na nieprzyjemności i bolesne konsekwencje natury prawnej. Wiele praktycznych informacji dotyczących podróżowania z dronem można znaleźć w serwisach tematycznych.

megadron.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *